KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum užitkové techniky nabízí bohatou sbírku traktorů, parních strojů i automobilů. Mezi nejcennější kousky se řadí samohybná lokomobila
 
Autor / zdroj foto: Muzeum užitkové techniky

Muzeum užitkové techniky / Mníšek pod Brdy

Muzeum užitkové techniky soustřeďuje exponáty, které sloužily především k práci a dopravě. Exponáty jsou pokud možno ponechávány ve stavu ve kterém byly získány, aby zůstala zachována patina, dobové opravy a šrámy získané službou. Postupně jsou stroje zprovozňovány a udržovány, s některými se účastní různých akcí, některé jsou zapůjčovány pro potřeby filmu.

Muzeum je umístěno v soukromých prostorách v areálu bývalého statku nedaleko náměstí v Mníšku pod Brdy, v místech, kde stávala továrna na barvení látek a výrobu škrobu. Továrna byla postavena v roce 1862 a zbourána před 2. světovou válkou. Původně zde byly vybudovány i velké sklepy na uchovávání brambor, jejichž klenby se objevují při výkopových pracích. Z původních staveb se dochovala továrnická vila a některé hospodářské budovy, vše bohužel poznamenáno socialistickým hospodařením po znárodnění.


Sbírka je zapsána v centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury a Muzeum se stalo zakládajícím členem Asociace soukromých technických muzeí. V současné době sbírka obsahuje přes 80 traktorů, asi 40 užitkových vozidel, přibližně 90 stabilních motorů a ostatní drobné technické předměty.

Mezi nejcennější exponáty patří samohybná lokomobila Case 60 HP z roku 1913, která byla dovezena z USA v roce 2008 v téměř kompletním stavu, ale nefunkční. Vzhledem ke stavu, kdy vše mělo obrovské vůle, chyběl komín, který se ulomil a ztratil během přepravy z Iowy do Prahy, zadní nádrž a zásobníky na uhlí byly zcela zkorodované, čelo i ostatní litinová dvířka byly zkorodovány a propáleny, chyběly některé maznice, injektory byly nefunční, prošla lokomobila v letech 2008 až 2010 celkovou renovací.

Nejstarším z traktorů je traktor Case 15-27 (USA) z roku 1919 s příčně uloženým motorem a přední orebnou nápravou, dále traktor Fordson F (USA) z roku 1921, který je považován za traktor, jehož koncepcí bezrámové konstrukce Henry Ford určil směr dalšího vývoje výroby traktorů užívané dodnes.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.