KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Prohlédněte si architekturu Ateliéru Zdenky Braunerové, který si slavná česká malířka sama navrhla a postavila
 
Autor / zdroj foto: Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy - Ateliér Zdenky Braunerové

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy - Ateliér Zdenky Braunerové / Roztoky

Stálá expozice české malířky, grafičky, knižní výtvarnice a organizátorky uměleckého a kulturního dění navozuje atmosféru původního prostředí ateliéru, který si nechala Zdenka Braunerová postavit podle vlastního návrhu a jenž byl za jejího života místem setkání významných osobností české i evropské kultury. V  současné expozici si tak můžete prohlédnout restaurované dveře, okenice, trámové stropy salonu, ateliéru i podkrovní místnosti v původní barevnosti a povrchové úpravě.

Česká malířka, grafička a knižní výtvarnice Zdenka Braunerová byla jednou z prvních žen, které se zabývaly profesionálně výtvarným uměním. Kariéru zahájila studiem v Paříži na Akademii Colarossi. Ve Francii nakonec zůstala a žila zde téměř nepřetržitě až do poloviny 90. let 19. století. Navštěvovala však také Anglii, Itálii a Německo. Vzhledem k příbuzenskému vztahu s francouzským literátem Elémirem Bourgesem se malířka dostala do okruhu francouzské umělecké generace přelomu 19. a 20. století.

Zároveň převzala úlohu zprostředkovatelky české kultury ve Francii, organizovala několik výstav, zejména lidového umění, a ilustrovala i francouzskou literaturu přeloženou do češtiny. I po návratu do Čech aktivně udržovala francouzské kulturní a společenské styky, zejména díky přátelství s diplomatem a básníkem Paulem Claudelem, který působil v letech 1909 – 1911 jako francouzský konzul v Praze. Na tomto místě je nutno připomenout malířčin kontakt se sochařem Augustem Rodinem, zvláště po jeho pražské výstavě v roce 1902 a následné cestě na Moravu, kdy byla Zdenka Braunerová jeho hlavní průvodkyní. Umělkyně dosáhla řady mezinárodních ocenění na poli dekorativního umění, zejména svými návrhy a malbou skla (Londýn, Paříž, Saint Louis, Praha, Berlín). Velmi významným mezníkem bylo její přátelství s francouzským generálem Mauricem Pellé, se kterým umělkyně úzce spolupracovala na přípravě výstavy československého lidového umění v Musée des Arts Decoratifs v Paříži v roce 1920.


Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů. Po smrti Zdenky Braunerové v roce 1934 prošla  stavba vlastnictvím několika majitelů a postupně chátrala. Na další devastaci se podepsala i necitlivá přestavba v 60. letech a povodeň v roce 2002, která ateliér zaplavila až po střechu. Do majetku Středočeského muzea v Roztokách u Prahy přešel objekt roku 1974. To také v letech 2003 – 2005 přistoupilo k její kompletní rekonstrukci s maximální snahou přiblížit se původní podobě.

V současné expozici si tak můžete prohlédnout restaurované dveře, okenice, trámové stropy salonu, ateliéru i podkrovní místnosti v původní barevnosti a povrchové úpravě. V instalaci převažuje rozsáhlý soubor originálů, jemně doplněný množstvím osobních či rodinných předmětů i věrohodných dobových doplňků.

Stěžejními jsou pak výtvarná, především malířská díla Zdenky Braunerové. Soubor více než sedmdesáti obrazů, kde jsou zastoupeny i studijní práce a kopie, dokumentuje některé důležité události nebo období života výtvarnice od dětství v Roztokách, přes pobyty ve Francii a Anglii, až k tvorbě po opětovném návratu do vlasti.

Interiér nebyl pouhou malířskou dílnou. Odráží i povahu, záliby a široký rozhled umělkyně. V podkrovním výstavním prostoru (palandě) je Zdenka Braunerová představena coby spoluzakladatelka české moderní grafiky, knižní výtvarnice, návrhářka a malířka skla i jako historická osobnost spjatá s tehdejší uměleckou Evropou.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.