AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Pacienti s Alzheimerem se učili salsu od vnuka slavného Compaye Segunda z Buena Vista Social Club

PRAHA

V průhonickém zařízení sítě Alzheimercentrum, které pečuje o lidi s Alzheimerovou chorobou, proběhl první „kurz“ salsy s kubánským tanečním mistrem Angelem Repiladem. Během hodinového představení nedošlo jen na ukázky tohoto jihoamerického tance ale i na historky z jeho života na Kubě, především jeho dětství, které trávil ve společnosti slavného dědečka. Kurz proběhl v rámci pravidelných aktivit, které síť Alzheimercentrum připravuje pro své klienty za účelem jejich tzv. aktivizace.

„Aktivizace ve stručnosti znamená, že se snažíme, aby klienti stále dostávali podněty z okolního světa a museli na ně reagovat. Tím docílíme zpomalení rozvoje jejich choroby. Nejlépe se osvědčují hudební akce v samotných zařízeních, výlety do cukrárny nebo kina, ale i procházky přírodou,“ říká Jaroslava Jůzová, ředitelka sítě Alzheimercentrum.

Představení odstartoval Angelo Repilado, který v Praze má již 13 let taneční školu Angelo Salsa, tancem se svou partnerkou, na který klienti zařízení reagovali dle svých možností, úsměvem, potleskem, nebo jen zájmem. Schopnost vnímání osob trpících Alzheimerovou chorobou je omezená a záleží na stupni nemoci. Přesto ale pacienti dokáží řadu podnětů registrovat, i když to oko běžného diváka nevidí.

„Na první pohled se může zdát, že nemocný vůbec nevnímá, co se kolem něho děje. Výraz v jeho tváři může dokonce být lhostejný. Ze zkušenosti ale víme, že opak je pravdou. Pacienti vnímají velice čile, bohužel ale mnohdy neumí dát najevo kýženou reakci,“ vysvětluje MUDr. Slavomír Pietrucha, odborník na Alzheimerovu chorobu a lékař Alzheimercentra.

Po taneční vložce již následovalo povídání s rodákem z Kuby, jehož dědeček hrál ve slavné kubánské kapele Buena Vista Social Club. Obyvatelům Alzheimercentra vyprávěl o svém dětství, které trávil tančením při hře Compaye Segunda. Tematicky tak vyšel přítomným seniorům vstříc, neboť právě jejich dětství je to, na co i oni sami nejradši a nejsnáze vzpomínají. Angelo Repilado se rozpovídal i o tom, co jej přivedlo do České republiky a proč se rozhodl pomoci Alzheimercentru: „Do České republiky jsem se přistěhoval kvůli lásce před 13 lety. Líbí se mi zde, i když je tu někdy možná až přílišná zima. Vystoupit v Alzheimercentru jsem se rozhodl, proto, že my Kubánci ctíme rodinu a její starší členy. I zde jsem viděl, že se přišli podívat blízcí klientů. Jsem rád, že jsme mohli udělat trochu radosti lidem, kteří trpí takto závažným onemocněním,“ řekl Angelo Repilado.

Autor / zdroj: Andrej Bosanac

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.